Jak przygotować dobry projekt wykończenia wnętrz?

Wykończenie wnętrz w nowym mieszkaniu to jedno z najbardziej wymagających zadań. Ważne jest wiele cech, które nieraz ciężko połączyć. W takich wypadkach najczęściej korzysta się z pomocy projektanta wnętrz, który w porozumieniu z klientami aranżuje mieszkanie w sposób nie tylko stylowy, ale też funkcjonalny i ergonomiczny. Po zawarciu umowy projektant przygotowuje projekt wykończenia wnętrz, będący rozbudowanym planem działania w określonym mieszkaniu, od samego początku do końca.

Jakie etapy powinien zawierać dobry projekt?

W każdym z projektów powinny się znaleźć takie etapy jak:

• Inwentaryzacja,
• Aranżacja przestrzenna wnętrza,
• Wybranie materiałów,
• Określenie kolorystyki pomieszczeń,
• Wybór wyposażenia,
• Wizualizacja komputerowa,
• Projekt techniczny.

Pierwszym z etapów tworzenia projektu jest inwentaryzacja. Polega ona na zmierzeniu wszystkich pomieszczeń, znajdujących się w danym mieszkaniu. Wykonuje się ją w przypadku, gdy projekt dotyczy istniejącego już pomieszczenia. W przypadku dopiero budującego się obiektu należy wykonać pomiary najszybciej jak to możliwe. Warto nie odpuszczać sobie tej czynności nawet posiadając plan architektoniczny, ponieważ zawsze istnieje ryzyko lekkich nieścisłości, co może przysporzyć problemów w dalszym toku działania. Kolejną częścią projektu jest przestrzenna aranżacja wnętrza. W tej części tworzy się tak zwaną koncepcję, czyli rzut na powierzchnię z góry, na który nanosi się niezbędne wyposażenie, które powinno znaleźć się w danym mieszkaniu, jak ceramika łazienkowa, meble czy sprzęty AGD. Jeżeli planowane jest stawianie ścianek działowych, to je również należy uwzględnić w projekcie.

Podczas tej części bardzo istotne jest utrzymywanie stałego kontaktu z klientami, celem dogadania ich wizji mieszkania i priorytetów. Projektant musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad, aby nie umknęła żadna istotna kwestia mająca wpływ na koncepcję mieszkania. W momencie dogadania wyglądu mieszkania należy ustalić budżet i czas przeznaczony na wykończenie mieszkania. Gdy każda z tych kwestii jest dopięta, projektant zajmuje się wybieraniem takich materiałów do mieszkania jak: panele, płytki, farby, tapety i parkiety. W trakcie spotkania klient zostaje zaznajomiony z materiałami wybranymi do aranżacji jego wnętrza, przedstawiane jest kilka opcji do wyboru właściciela.

Następnie dobierana jest kolorystyka pomieszczeń, mebli i elementów ozdobnych. Najlepiej, gdy projektant ma kilka opcji kolorystycznych do zaproponowania klientowi. Osoba aranżująca wnętrza powinna stworzyć klientowi spis sklepów i salonów, w którym do kupienia są rzeczy z jego projektu. Po zatwierdzeniu projektant tworzy wizualizację wnętrza w programie komputerowym, zawierającą wszystkie elementy projektu. Końcowym etapem projektu jest wykonanie projektu technicznego, zawierającego szczegółowy opis rozkładu wszelkich sieci, jak i sposób ułożenia płytek czy podłóg.