Jak układać glazurę w łazience? Postępowanie krok po kroku

Planujesz remont łazienki? Jeśli tak, to zapewne czeka Cię układanie glazury. Położenie płytek na ścianie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy glazura może nie utrzymać się na ścianie. Problemem mogą być też nierówne fugi i odstające od podłoża elementy. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowców. Dla tych jednak, którzy chcą samodzielnie podjąć się remontu, przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak krok po kroku układać glazurę.

Jak położyć płytki na ścianie?

Przed rozpoczęciem pracy znaczenie ma zmierzenie pomieszczenia. Na podstawie wymiarów łazienki oblicza się ilość potrzebnego materiału. Przy wyliczeniach należy też uwzględnić tzw. zapas, czyli dodatkową liczbę płytek, które przydadzą się np. przy docinaniu czy ewentualnych uszkodzeniach. Dalej można rozpocząć współpracę z fachowcami lub samodzielnie podjąć się remontu. Przykładowo w Warszawie układanie glazury oferuje nasza firma Stylowy Remont. Oto jak wyglądają prace na dalszych etapach:

  • przygotowanie podłoża

Jeśli ściana jest nierówna, należy użyć zaprawy lub wylewki samopoziomującej w celu wyeliminowania nierówności. Następnie za pomocą odkurzacza należy oczyścić podłoże z kurzu. Po oczyszczeniu ściany duże znaczenie ma poprawa jej przyczepności. Na tym etapie ściany trzeba zagruntować. Emulsję gruntującą nakłada się na podłoże przy pomocy wałka lub pędzla.

  • precyzyjne ułożenie glazury

Przed układaniem glazury na ścianie, warto ułożyć ją „na sucho”. Ma to szczególne znaczenie w przypadku płytek, które po ułożeniu tworzą charakterystyczne wzory. Dalej należy wybrać jedną z technik układania glazury. Jeśli płytki mają być położone na całej ścianie, częściej wykorzystuje się metodę układania „od dołu do góry”. W przypadku, gdy mają sięgać do określonej wysokości, lepiej sprawdza się technika „od góry do dołu”. Na początku za pomocą sznurka i poziomicy warto wyznaczyć sobie linię równoległą do podłoża. Aby położyć płytki, na zagruntowaną powierzchnię należy nałożyć klej. Klej nakłada się też na płytkę, a następnie dociska ją do ściany. W celu zachowania równych odstępów między płytkami układa się krzyżyki dystansowe.

  • fugowanie

Po wyschnięciu kleju czas na fugowanie, czyli wypełnienie pustych przestrzeni między płytkami. Spoinę rozprowadza się za pomocą gumowego ściągacza, a jej nadmiar z płytki usuwa przy użyciu zwilżonej gąbki.