Ścianki działowe i ich wpływ na kształtowanie przestrzeni

Ze względu na pełnione funkcje, ściany dzielą się na nośne i działowe. Na tych pierwszych spoczywa ciężar budynku, muszą więc pozostać na swoim miejscu. Ale za to te drugie możemy już umieszczać tam, gdzie tego chcemy. To właśnie dzięki nim zagospodarujemy dostępną przestrzeń w sposób najlepiej spełniający nasze potrzeby. Zarówno wówczas, gdy dopiero budujemy nowy dom, jak i w sytuacjach, gdy okoliczności zmieniły się z biegiem lat (na przykład za sprawą pojawienie się dzieci).

Najczęściej ścianki działowe posłużą nam po prostu do podzielenia dużego pomieszczenia na dwa mniejsze. Możemy to zrobić zarówno w naszym domu, jak i w firmowym biurze. W tym pierwszym przypadku nowa ściana umożliwi nam na przykład stworzenie garderoby z części przestronnej sypialni albo podzielenie dużego pokoju na osobne sypialnie dla dwójki dzieci. W firmie natomiast stworzyć możemy osobne gabinety lub sekretariat przed wejściem do biura.

Ścianki działowe mogą również posłużyć do schowania rur i innych instalacji, których nie chcemy mieć na widoku. I co ważne, wcale nie musi być tak, że będziemy wszystko przez nie słyszeć. Jeśli zadbamy o właściwą izolację akustyczną, ściany takie wytłumią dźwięki i nadadzą się nawet do oddzielenia nowej łazienki czy toalety od sąsiednich pomieszczeń.

Rodzaje ścianek działowych

Ściany działowe mogą być murowane albo oparte na konstrukcji szkieletowej. Te pierwsze wykonuje się współcześnie ze specjalnego betonu komórkowego lub innych lekkich materiałów. Waga ma szczególnie znaczenie na wyższych kondygnacjach. Murowanie ściany z ciężkich cegieł na poddaszu starego domu mogłoby nie być najlepszym pomysłem…

Drugi rodzaj ścian działowych powstaje w wyniku pokrycia szkieletu z desek albo metalowych profili takimi materiałami, jak płyty OSB albo (najczęściej) płyty karton-gipsowe. Pomiędzy nimi można natomiast umieścić wełnę szklaną, zapewniającą izolację termiczną i akustyczną.